ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
  Повна назва органу управління освітою ОТГ Відділ освіти, молоді та спорту
  Повна назва органу місцевого самоврядування ОТГ Печеніжинська селищна рада ОТГ
  Область Івано-Франківська
  Повна поштова адреса ОУО ОМС: (назва вулиці, номер будинку, назва населеного пункту, назва району, області; поштовий індекс) вул. Незалежності, 15

смт. Печеніжин

Коломийський район

Івано-Франківська область

78274

  Телефон (з кодом міжміського зв’язку) (03433)64540
  Адреса електронної пошти ОУО ОМС Pechenizhyn_otg_osvita@ukr.net
  Офіційний сайт ОМС ОТГ http://pnotg.if.ua
  ПІБ керівника ОМС ОТГ Довірак Ігор Васильович
  ПІБ керівника ОУО ОТГ (або відповідальний за сектор освіти в громаді) Яворський Михайло Тарасович
ПАСПОРТ ОСВІТНОЇ МЕРЕЖИ ОТГ
  Кількість населених  пунктів, з них наявні ЗНЗ Кількість населених пунктів – 9 з них наявні ЗНЗ  -9.
  Кількість населення .17657
  Кількість дітей, з них учнів Кількість дітей  – 3600, з них учнів – 1806
  Кількість шкіл, з них ЗНЗ І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів Кількість шкіл  -9 , з них ЗНЗ І ступенів – 0, І-ІІ ступенів – 5, І-ІІІ ступенів – 4.
  Кількість ДНЗ, ПНЗ Кількість ДНЗ -1  ,  ПНЗ –0
  Загальна кількість працівників у сфері освіти, з них  педагогічних працівників Загальна кількість працівників у сфері освіти –  455, з них педагогічних  – 280.
  Загальний бюджет освіти громади, з них місцевого бюджету Загальний бюджет освіти  – 40,262 млн.грн., з них  місцевого бюджету –   5,645 млн.грн
  Кількість учнів що підвозяться, парк шкільних автобусі Кількість учнів, що підвозяться –  180 , парк шкільних автобусів – 1,  з них  резерв – 0.
  Мапа громади з зазначенням шкіл (додаток) Мапа громади з зазначенням шкіл (додається)

 Опис ЗМІСТУ практики

 Школи як осередки центру позашкільної освіти: досвід Печеніженської ОТГ

 Період від початку розробки до впровадження практики

червень  2016 року – листопад 2016 року.

 Опис проблем, для вирішення якої впроваджено практику

Невід’ємною складовою безперервної освіти є позашкільна освіта. Право на її здобуття гарантує ЗУ «Про дошкільну освіту». Створена  у 2015 році Печеніженська об’єднана громада налічує 9 ЗНЗ в яких здобувають освіту  1806 учнів. Вплив позашкілля на розвиток дитини, формування її особистості важко переоцінити. До створення ОТГ на її території працювали гуртки від Будинку дитячої та юнацької творчості Коломийського району, Коломийської районної спортивної школи та Гвіздецького центру туристичної та краєзнавчої роботи. Позашкільною освітою було охоплено 270 дітей. Зважаючи на значення позашкілля для розвитку дитини, одним із завдань, що повстали перед ОТГ стало забезпечення права дітей на здобуття позашкільної освіти, забезпечення її доступності для учнів усієї громади.

Після об’єднання громада перейняла делеговані їй повноваження в сфері освіти і почала свою роботу окремо від району. Як наслідок, район висунув ОТГ рахунок для оплати послуг, які надавалися його фахівцями з позашкільної освіти, вартість послуг була високою. Провівши попередні розрахунки та аналіз кадрового потенціалу в громаді визначили що здатні самостійно забезпечити розвиток позашкільної освіти. Варто відзначити, що 80 % працівників, що надавали позашкільні освітні послуги проживали на території об’єднаної громади. Таким чином прийняте рішення про створення власного центру позашкільної освіти.

Опис діяльності і алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

При вирішенні проблеми використовувалися такі методи: опитування, аналізу даних, моделювання, систематизації, обговорення.

Цільовою групою є учасники навчального процесу: вчителі, батьки, діти.

Виконавцями є. відділ освіти, молоді і спорту Печеніженської селищної ради

Партнерами є Печеніженська селищна рада

В процесі реалізації даної практики можна виділити п’ять ключових елементів, які сформують алгоритм її впровадження (рис. 1).

Рисунок 1 – Ключові елементи алгоритму впровадження практики

На рисунку зображені основні кроки та складову елементів механізму впровадження практики по створенню центру дозвілля дітей та юнацтва в Печеніженській ОТГ. Вони розташовані в хронологічній послідовності і є однаково важливими.

Процес ідентифікації проблеми був нами описаний вище, тому лише зазначимо, що правильне її визначення складає 50 %  успіху в її рішенні. Провівши аналіз діючих гуртків, кількість дітей охоплених позашкільною освітою, можливість її розвитку, кадровий потенціал начальником відділу освіти вирішено ініціювати створення Центру дозвілля дітей та юнацтва Печеніженської селищної ради. Як наслідок, другим кроком в процесі реалізації практики стало обговорення даного питання з головою громади, розгляд його депутатами на комісіях та, в підсумку, на сесії селищної ради. Голова громади підтримав ідею створення центру позашкільної освіти, оскільки це передбачало створення  в громаді додаткових робочих місць, підвищення ефективності використання фінансових ресурсів на розвиток позашкільної освіти, повноцінну можливість реалізації власної освітньої політики та зростання незалежності від районної державної адміністрації. Серед депутатів громади пропозиція також знайшла підтримку – вона передбачала можливість контролю за якістю надання позашкільних освітніх послуг та не створювала надмірного навантаження на бюджет громади. Варто зазначити, що враховуючи фінансові можливості громади та з метою забезпечення доступності позашкільної освіти було запропоновано створити позашкільний заклад «Центр дозвілля дітей та юнацтва» на базі шкіл ОТГ. Таким чином, сама організаційна структура надання позашкільних освітніх послуг не зазнавала суттєвих змін. Також перевагою такого підходу є те, що він не потребує додаткових витрат на облаштування та утримання окремого приміщення для Центру дозвілля дітей та юнацтва. Схематично організаційні особливості роботи центру можна представити наступним чином (рисунок 2):

Рисунок 2 – Організаційні особливості роботи Центру дозвілля дітей та юнацтва

Наступний крок в процесі реалізації практики – розгляд питання на сесії селищної ради. Як наслідок, прийняте рішення про створення Центру дозвілля дітей та юнацтва і затвердження його статуту (додаток 1,2). Цим же рішенням доручено керівнику Центру зареєструвати Статут в установленому законодавством порядку. Наступний крок передбачав призначення керівника Центру дозвілля дітей та юнацтва, який провів його реєстрацію (додаток 3). Оскільки, в першому варіанті статуту не було чітко зазначено, що Центр є неприбутковою організацією статут потребував внесення змін. Як наслідок чергова сесія селищної ради затвердила статут Центру дозвілля дітей та юнацтва у новій редакції та вповноважила його керівника провести реєстрацію статуту в установленому порядку (додаток 4).

Заключний крок – надання Центром послуг. На сьогодні він обслуговує 320 дітей. Громада перейняла позитивний досвід забезпечення позашкільної роботи районного відділу освіти. В той же час створення власного центру позашкільної освіти дозволило їй проводити і перші етапи турнірів на рівні шкіл, і другі – на рівні громади. Це не лише дозволяє рекомендувати переможців до участі в обласному етапі змагань, а й, у відповідних випадках,  допомагає отримати матеріальну вигоду та полегшує популяризацію позашкільної освіти серед учнів. Так, обласним бюджетом Івано – Франківської області передбачено, що переможці першого етапу змагань шкільного турніру з футзалу за Кубок НФК «Ураган», отримають винагороду у розмірі 40 тис.грн. за умови що в змаганнях бере участь не менше 8 команд. У період з 08.02. по 21.03. 2017 року було організовано та проведено І етап де взяли участь 9 шкіл. Всі команди були нагороджені солодкими подарунками, за 4 місце команда Молодятинськог НВК отримала два футзальні м’ячі, за ІІІ місце команда Рунгурського НВК була нагороджена медалями, грамотами та трьома футзальними м’ячами та , за друге місце команду Сопівської ЗОШ було нагороджено медалями, грамотами, комплектом ігрової форми, а переможці – команда Печеніжинської ЗОШ окрім медалей, грамот, кубка та комплекту ігрової форми отримала ще й грошовий призовий фонд у розмірі 40000 гривень на придбання спортивного інвентарю та обладнання та представляла Печеніжинську ОТГ у лізі шкільних чемпіонів. Варто зауважити, що якби команди змагалися в турнірі організованим районом, то існував ризик того, що вони, у разі програшу, не отримали б грошову винагороду з обласного бюджету.

Центром дозвілля дітей та юнацтва розроблено та затверджено відділом освіти наступні документи:

 • Положення про спортивні ігри (додаток 5)
 • План роботи центру на 2017 рік (додаток 6)
 • Календар спортивних ігор на 2017 – 2018 рр. (додаток 7)
 • Програма розвитку фізичної культури та спорту (додаток 8)

Незважаючи на те, що спортивні гуртки організовані на базі різних шкіл, та сама ситуація з прикладним мистецтвом та хореографією, всі бажаючі мають можливість їх відвідувати. Транспортне сполучення між населеними пунктами громади добре. Особливою популярністю серед учнів користуються спортивні гуртки

 Досягненні якісні та кількісні результати

 1. Створення Центру дозвілля дітей та юнацтва
 2. Створено 14 робочих місць
 3. Забезпечено роботу 14 гуртків
 4. На 18,2% зросла кількість учнів, що відвідують гуртки порівняно із 2015 роком, коли школи знаходилися в підпорядкуванні району
 5. Забезпечено 100 % доступ дітей громади до позашкільної освіти
 6. Отримано 40000 грн з обласного бюджету для команди переможця першого етапу змагань шкільного турніру з футзалу за Кубок НФК «Ураган»
 7. Забезпечено проведення ряду спортивно – культурних заходів:

У квітні 2017 року в с. Сопів проведено кубок Печеніжинської ОТГ з футболу де взяло участь 8 сільських команд Печеніжинської ОТГ за результатами турніру сформовано три команди для виступів у чемпіонаті та першості Коломийського району.

Результати кубку Печеніжинської ОТГ з футболу:

Сопів – І місце; Слобода – ІІ місце; Молодятин – ІІІ місце; Рунгури – 4 місце; 5 місце – Княждвір, Печеніжин, Кийданці, Марківка.

У квітні проведено І та ІІ етап Всеукраїнського спортивно-масового заходу «Олімпійське лелеченя» на базі Печеніжинської ЗОШ де взяли участь 6 команд.

Результати заходу:

Печеніжинська ЗОШ – І місце; Слобідський НВК – ІІ місце; Молодятинський НВК – ІІІ місце; Рунгурський НВК – 4 місце; Марківська ЗОШ – 5 місце; Малоключівська ЗОШ – 6 місце.

Команда Печеніжинської ЗОШ представляла Печеніжинську ОТГ у ІІІ етапі заходу який пройшов на Буковелі.

У травні проведено військово-патріотичну гру Сокіл «Джура» на базі Печеніжинської ЗОШ де взяли участь 9 команд.

Результати гри:

Печеніжинська ЗОШ – І місце; Сопівська ЗОШ – ІІ місце; Княждвірський НВК – ІІІ місце; Рунгурський НВК – 4 місце.

Команда Княждвірського НВК взяла участь у ІІ етапі шкільної волейбольної ліги України та посіла 5 місце серед юнаків та 4 місце серед дівчат.

У червні у с. Княждвір проведено змагання присвячені відзначенню Дня молоді та Дня Конституції України з восьми видів спорту:

Міні-футбол, Волейбол (чол.), Волейбол (жін.),Настільний теніс (1чол.+1жін), Шахи, Шашки, Гирьовий спорт, Перетягування канату, Армреслінг.

У програму змагань Спортивних ігор школярів Печеніжинської ОТГ на 2017-2018 навчальний рік увійшли змагання з наступних видів спорту: футбол юнаки, «Шкіряний м’яч» у чотирьох вікових групах, легкоатлетичний крос, баскетбол юнаки, баскетбол дівчата, волейбол юнаки, волейбол дівчата, лижні гонки, футзал юнаки, настільний теніс, міні-футбол дівчата, гандбол юнаки, гандбол дівчата, легка атлетика, «Козацький гарт», «Старти надій», «Олімпійське лелеченя».

Переможці змагань будуть представляти Печеніжинську ОТГ на обасних змаганнях.

 Головні ризики впровадження практики

 1.  Брак коштів для фінансування позашкільних навчальних закладів в повному обсязі
 2. Брак спеціалістів у випадку розширення напрямків роботи центру, потреби

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо

Фінансування позашкільної освіти у Печеніженській селищній раді  відбувається за рахунок місцевого бюджету. На 2017 рік передбачено  – 286 тис. грн.

Наявність презентації, публікації у ЗМІ щодо практики

немає

Додаки