ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Повна назва органу управління освітою ОТГ Відділ освіти  виконавчого комітету Глобинської міської ради
Повна назва органу місцевого самоврядування ОТГ Глобинська міська рада Полтавської області
Область Полтавська
Повна поштова адреса ОУО ОМС: (назва вулиці, номер будинку, назва населеного пункту, назва району, області; поштовий індекс) вул. Центральна , 285, м.Глобине, Глобинський р-н,  Полтавська обл, 39000
Телефон (з кодом міжміського зв’язку) Телефон управління освіти:

0536524107

Адреса електронної пошти ОУО ОМС globino.mr.osvita @gmail.com
Офіційний сайт ОМС ОТГ Сайт громади:

http://www.globyne-rada.gov.ua/home.html

Сайт відділу освіти: в процесі створення

ПІБ керівника ОМС ОТГ Джусь Станіслав Васильович
ПІБ керівника ОУО ОТГ (або відповідальний за сектор освіти в громаді) Іванченко Олександр Іванович
ПАСПОРТ ОСВІТНОЇ МЕРЕЖИ ОТГ
Кількість населених  пунктів, з них наявні ЗНЗ Кількість населених пунктів – 23 , з них наявні ЗНЗ  – 9, ДНЗ – 6
Кількість населення 16265.
Кількість дітей, з них учнів Кількість дітей  – 2923, з них учнів –  1656
Кількість шкіл, з них ЗНЗ І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів Кількість шкіл  – 9, з них ЗНЗ І ступенів – 0, І-ІІ ступенів – 4, І-ІІІ ступенів – 5.
Кількість ДНЗ, ПНЗ Кількість ДНЗ – 6 ,
Загальна кількість працівників у сфері освіти, з них  педагогічних працівників Загальна кількість працівників у сфері освіти – 519 , з них педагогічних  – 271
Загальний бюджет освіти громади,з них місцевого бюджету Загальний бюджет освіти  – 59 млн.грн., з них  місцевого бюджету – 33,11 млн.грн
Кількість учнів що підвозяться, парк шкільних автобусі Кількість учнів, що підвозяться – 225, учителів – 20,  парк шкільних автобусів – 8.
Мапа громади з зазначенням шкіл (додаток) Мапа громади з зазначенням шкіл (додається)

Опис ЗМІСТУ практики

Створення господарської групи відділу освіти Глобинської міської ради

  Період від початку розробки до впровадження практики

 Квітень  2016 – листопад 2016

Опис проблем, для вирішення якої впроваджено практику

 Поточні та капітальні ремонти, якими вимушено займаються директори шкіл, начальники відділів, управлінь освіти, нажаль, є досить поширеним явищем. Вирішення господарських проблем забирає багато часу. Мережа закладів освіти Глобинської ОТГ об’єднує 15 ЗНЗ. Необхідність проведення поточних ремонтів виникає постійно. Насамперед це пов’язано зі зношеністю мереж тепло та водопостачання, освітлення, а також внаслідок погодних умов. Зокрема, у 2016 році внаслідок бурі в ряді загальноосвітніх закладів довелося провести ремонт даху.  Найгіршим є те, що невчасне усунення аварійних ситуацій, поломок становить ризик для здоров’я дітей, або навіть може загрожувати їх життю. Слід врахувати – до моменту створення ОТГ проведено скорочення штату технічних працівників у школах. Водночас служби, яка б займалася проблемами, потребами та оперативно реагувала б на запити шкіл – створено не було.

Аналіз стану закладів шкільної мережі громади засвідчив необхідність проведення, як поточних так і капітальних ремонтів. Сьогодні в громаді є 15 ЗНЗ, і своєчасне реагування на їх потреби у поточних ремонтах, попередження та усунення поломок можливе лише за умови створення господарської групи.

Опис діяльності і алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

При вирішенні проблеми використовувалися такі методи: обговорення, аналізу даних, моделювання, систематизації.

Цільовою групою є учасники навчального процесу: вчителі,  діти, батьки.

Виконавцями є. відділ світи Глобинської міської ради

Партнерами є Глобинська міська рада

Створення у 2015 році Глобинської ОТГ поставило перед її керівництвом необхідність вирішення проблем у різних галузях, в тому числі й освітній. У багатьох випадках громада повинна була діяти на випередження і використовуючи досвід своїх працівників завчасно розробляти різні варіанти розв’язання проблем, які, зокрема, господарського характеру. Однією із таких проблем було своєчасне проведення поточних та капітальних ремонтів в закладах освіти Глобинської ОТГ. Для її вирішення в громаді створено господарську групу, проте це був один із варіантів. Альтернативним варіантом було використання послуг комбінату комунального підприємства. Детальніше механізм впровадження практики та причини здійсненого вибору представлено на рисунку 1.

Першим складовим елементом механізму була ідентифікація проблеми. Цей крок є досить важливим оскільки в подальшому дозволяє визначити можливі альтернативи вирішення проблеми.

Рисунок 1 – Складові елементи механізму розробки та впровадження практики

Реалізація першого елементу передбачала вчинення наступних дій:

 1. Аналіз шкільної мережі.
 2. Проведення аналізу технічного стану будівель закладів освіти, стану

опалювальних електропровідних та водопровідних мереж. Визначення існуючих проблем, підготовку технічної документації

 1. Створення комісії та відвідування шкіл громади для проведення технічних оглядів, замірів. До таких оглядів було залучено вузькопрофільних спеціалістів

Другий елемент впровадження механізму передбачав розробку та вибір альтернативних варіантів. На даний час у Глобинській громаді: діє 6 дошкільних закладів, у яких перебувають 630 вихованців, і працює 71 вихователь, функціонує 9 шкіл. 5 – I-III ступенів (повна середня освіта) та 4 – I-II ступенів (базова середня освіта). У школах громади навчається 1656 учнів, працює 200 вчителів. В ЗНЗ зосереджено та взаємодіє понад 14 % мешканців усієї громади. Інфраструктура дошкільних закладів і шкіл в селах, перебуває у незадовільному стані, приміщення закладів потребують капремонтів, ґрунтовної модернізації. Як наслідок, виникає часта потреба у проведенні поточних ремонтів.

Можна сказати що вже традиційним є закріплення за директорами шкіл, начальниками відділів освіти непрямих функцій – господарських. Проте, це додаткове навантаження, особливо якщо в громаді більше ніж одна – дві школи. Як показує досвід роботи начальника відділу освіти Глобинської ОТГ – і начальник відділу освіти, і директори шкіл повинні мати достатньо часу і зосереджувати увагу на виконанні своїх прямих функцій. Водночас, утримання вузькопрофільних спеціалістів в кожній школі є дороговартісним і малоефективним, оскільки на щодень вони не виконують своїх функцій. Старий підхід не сприяв ефективному управлінню раніше, а отже марно очікувати що він буде ефективним в нових умовах.  Як наслідок, перший варіант – залишити все без змін, відпав одразу, оскільки він не дозволяє забезпечити комфортні та безпечні умови навчання для дітей.

Іншим варіантом є створення при комунгоспі спеціальної групи по забезпеченню закладів освіти, медицини, культури. Створення цієї групи було ініційовано начальником відділу освіти його реалізація передбачала наступні кроки:

 • Звернення начальника освіти відділу до голови громади з відповідною пропозицією. Варто зазначити, що подібне звернення, як і в інших випадках, повинно мати обґрунтування. Останнє базується на даних зібраних під час ідентифікації проблеми. У своєму звернені начальник відділу освіти акцентував увагу на обсягах термінових, поточних ремонтів, які потрібно буде проводити в приміщеннях закладів освіти
 • Розпорядження голови громади:
  1. юристам проаналізувати нормативно – правове поле що регулює діяльність групи, розробити положення;
  2. Керівнику комунального підприємства провести розрахунок вартості послуг, з метою оцінки економічної складової наслідків прийнятого рішення.

Вартість послуг, за розрахунками комунального підприємства, була високою і голова громади не погодив пропозицію начальника відділу освіти.

Передумовою розробки третього альтернативного варіанту був той факт, що в поточній діяльності шкіл проблем господарського характеру не меншало. Проаналізувавши витрати за 3 місяці 2016 року визначено, що різним підприємцям та комунальному підприємству міста Глобине лише за надання послуг з ремонту системи опалення було витрачено 60 тисяч грн, а на ремонт електропроводки 43 тисячі. Також було ряд проблем з водопостачанням, зокрема в Глобинській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №5 виконавчого комітету Глобинської міської ради Полтавської області, прорвало трубу з 1 по 3 поверх. Терміновий ремонт обійшовся у 1,5 тис.грн., а за наявності господарської групи витрати були б значно меншими.

Переваги наявності господарської групи також відчутні при настанні форсмажорних обставин. В результаті  бурі зірвало шифер з даху школи, начальнику відділу освіти телефонує директор школи, який, за умови наявності господарської групи, міг би звернутися до її керівника. Оперативність вирішення проблем, а отже забезпечення безпечного середовища для навчання, були б вищими.

Все це спонукало начальника відділу освіти підготувати та винести на розгляд голови громади пропозицію про створення господарської групи при відділі освіти. Варто зауважити, що зібрана на першому етапі інформація була доповнена новими розрахунками, розроблено заходи  та складено перспективний план по зміцненню матеріально – технічної бази установ  освіти. Розглянувши пропозицію було прийняте рішення про  її подальший розгляд на виконкомі та сесії міської ради. Як наслідок, депутатами міської ради прийнято рішення (додаток 1) про внесення змін в структуру відділу освіти  виконавчого комітету Глобинської міської ради. Ним передбачено:

 • – створення «Групи по централізованому господарському обслуговуванню навчальних закладів»;
 • – затверджено положення про групу (додаток 2)
 • – затверджено перелік посад господарської групи.

 Досягненні якісні та кількісні результати

 •  Створено групу по централізованому господарському обслуговуванню навчальних закладів
 • Затверджено положення про групу по централізованому господарському обслуговуванню навчальних закладів; визначено його структуру та особовий склад
 • Призначено керівника групи та працівника
 • Заплановано проведення оптимізації структури відділу освіти, а саме переведення в господарську групу механіка, інженера з охорони праці, технічки та 3 сторожів, які були частиною органу управління освітою громади;
 • Створено чотири робочих місця;

  Головні ризики впровадження практики

 •  Нестача фінансових ресурсів
 • Відсутність серед претендентів спеціалісті з відповідним досвідом та знаннями

 Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо

 Бюджет витрат господарської групи на 2017 рік складає  –309,5 тис. грн., джерела фінансування – місцевий бюджет.

 Наявність презентації, публікації у ЗМІ щодо практики

Презентації, публікації у ЗМІ щодо реалізованої практики відсутні

Додатки