ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Повна назва органу управління освітою ОТГ Відділ освіти, молоді та спорту Новокалинівської міської ради
Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ Новокалинівська міська рада Самбірського району, Львівської області
Область Львівська
Повна поштова адреса ОУО ОМС: (назва вулиці, номер будинку, назва населеного пункту, назва району, області; поштовий індекс) Площа Авіації, 1а

м. Новий Калинів, Самбірський район

Львівська  область

81464

Телефон (з кодом міжміського зв’язку) Телефон управління освіти:

(0 32 36)  22-987

Адреса електронної пошти ОУО ОМС dunmiskosvita@ukr.net
Офіційний сайт ОМС ОТГ Сайт громади: на заключній стадії розробки

Сайт управління освіти:

http://nkosvita.at.ua/

ПІБ керівника ОМС ОТГ Юзвяк Богдан Осипович
ПІБ керівника ОУО ОТГ (або відповідальний за сектор освіти в громаді) Ковталюк Алла Василівна
ПАСПОРТ ОСВІТНОЇ МЕРЕЖИ ОТГ
Кількість населених  пунктів, з них наявні ЗНЗ Кількість населених пунктів – 8 , з них наявні ЗНЗ  – 4.
Кількість населення 7263.
Кількість дітей, з них учнів Кількість дітей  – 1200, з них учнів –  675
Кількість шкіл, з них ЗНЗ І, І-ІІ, І-ІІІ ступенів Кількість шкіл  – 4 , з них ЗНЗ І ступенів – 1, І-ІІ ступенів – 1, НВК І-ІІ ступенів – 1, НВК І-ІІІ ступенів – 1.
Кількість ДНЗ, ПНЗ Кількість ДНЗ – 0 ,  ПНЗ – 0.
Загальна кількість працівників у сфері освіти, з них  педагогічних працівників Загальна кількість працівників у сфері освіти – 174 , з них педагогічних  – 113
Загальний бюджет освіти громади,з них місцевого бюджету Загальний бюджет освіти  – 13 млн 592тис.  116 грн., з них  місцевого бюджету – 4млн. 427тис. 900 грн.
Кількість учнів що підвозяться, парк шкільних автобусі Кількість учнів, що підвозяться – 61, парк шкільних автобусів – 1, з них 0 резерв.
Мапа громади з зазначенням шкіл (додаток) Мапа громади з зазначенням шкіл (додається)

Взаємодія з учасниками навчального процесу під час оптимізації шкільної мережі в Новокалинівській міській ОТГ

  Період від початку розробки до впровадження практики

 лютий 2016 – серпень 2016 

Опис проблем, для вирішення якої впроваджено практику

Сьогодні оптимізація шкільної мережі є об’єктивною необхідністю Проте як серед батьків, так і серед педагогів широки розповсюджено стереотипи що оптимізація призведе до погіршення показників якості та успішності навчання, дітям буде складно адаптуватися в нових умовах та ін.. Саме тому проведення інформаційно – роз’яснювальної роботи серед батьків, вчителів, учнів дуже важливе для розвитку системи освіти в громаді.

Досягнення бажаних показників в освіті, створення безпечного середовища для навчання в освітніх закладах ОТГ часом пов’язане із прийняттям непопулярних рішень. Зокрема, такі рішення пов’язані з необхідністю оптимізації шкільної мережі. Новокалинівська міська ОТГ була створена в 2015 році. Перейшовши на прямі міжбюджетні відносини ми не лише отримали додаткові можливості і повноваження, також зросла наша відповідальність за їх реалізацію. Особливо відчутним це було в сфері освіти, оскільки тут на першому місці стоїть якість надання освітніх послуг і створення безпечного середовища для навчання. З метою оцінки умов та якості навчання учнів було проведено оцінку шкільної мережі, зокрема проведено огляд умов в яких навчаються діти, проаналізовано їх успішність. Результати такої оцінки були доповнені розрахунками вартості утримання вихованця установи. Необхідність змін була очеидною. В малокомплектних школах відсутнє конкурентне середовище в процесі навчання, а це відповідно має вплив на якісні показники і нижчий рівень соціалізації учнів. При цьому, вартість утримання одного учня такої школи вища, зокрема в Малобілинській СЗШ І-ІІ ступенів цей показник становив 30236,8 грн. на рік, а в Гординянській СЗШ І-ІІ – 23928,4 грн. на рік.

Оптимізація шкільної мережі є складним процесом для його учасників, а тому вимагає проведення належної інформаційної кампанії: проведення обговорень з педагогічним колективом шкіл, батьками, учнями, роз’яснення наслідків та перспектив таких змін. Такі заходи необхідні для зняття соціальної напруги що супроводжує прийняття непопулярних рішень.

 Опис діяльності і алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

При вирішенні проблеми використовувалися такі методи: опитування, аналізу даних, моделювання, систематизації, обговорення.

Цільвовою групою є учасники навчального процесу: вчителі,  діти, батьки.

Виконавцями є. відділ освіти, молоді та спорту Новокалинівської міської ради

Партнерами є виконавчий комітет Новокалинівської міської ради

В процесі реалізації даної практики можна виділити п’ять ключових елементів, які сформують алгоритм її впровадження (рис. 1).

 

Рисунок 1 – Ключові елементи алгоритму впровадження практики

 

Кожен із зображених на рисунку елементів є рівнозначно важливим, розглянемо їх детальніше.

Процес ідентифікації проблеми був нами описаний вище, тому лише зазначимо, що правильне визначення проблеми складає 50 % її успішного вирішення у майбутньому.

Реалізація другого елементу алгоритму була складної і вимагала проведення кропіткої роз’яснювальної роботи серед колективів шкіл, що підлягали оптимізації. Для цього проводилися свого роду громадські слухання під час яких вчителі мали можливість висловити своє обурення, сумніви, задати питання. В процесі проведення таких обговорень велися протоколи. Також присутнім надавалися для ознайомлення результати економічних розрахунків (додаток 1-4). З метою зняття соціальної напруги вчителям була запропонована можливість працевлаштування в Корналовицькій СЗШ І – ІІІ ст. Можливість працевлаштування виникала внаслідок того, що в Корналовицькій СЗШ І – ІІІ ст. було 12 вчителів, які працювали за сумісництвом (на 0,5 ставки), в кінці навчального року навантаження яке було за сумісництвом було заплановано для вчителів у школах, які підлягали оптимізації. Також було запропоновано 0,5 ставки для вчителя що супроводжуватиме дітей під час їх підвезення до навчального закладу. Відділ освіти, щоб підтвердити свої зобов’язання запропонувало вчителям написати заяви на відповідні посади приклад таких заяв наведено в додатку 5.

Варто зауважити, що на заключному етапі «Реалізація взятих на себе зобов’язань» відділ освіти молоді та спорту Новокалинівської ОТГ зіштовхнувся з ситуацією коли 50% вчителів, яким була запропонована робота від неї добровільно відмовилися (додаток 6).  Серед таких посад були: посада завуча Новокалинівського НВК, вчителя математики, української мови, заступника директора з виховної роботи.  Така ситуація, на нашу думку свідчить про те, що велика кількість педагогів з малокомплектних шкіл неготові до роботи в конкурентному середовищі, невпевнені у власній педагогічні майстерності, втратили навики працювати в класах із 100% наповненістю. Також це є показником того, що вони не можуть надавати якісні освітні послуги.

Не менш важливою  була реалізація елементу «Підготовка та проведення інформаційної кампанії для батьків та учнів». З цією метою також проводилися зустрічі із батьками, проводилося роз’яснення причин та переваг оптимізації шкіл, обговорювалися питання підвезення учнів. Батьки мали можливість ознайомитися із умовами навчання в інших школах і на власні очі переконатися у вищому рівні їх матеріально – технічного забезпечення. Начальником відділу освіти, молоді та спорту ОТГ було гарантовано, що батьки самостійно виберуть навчальний заклад в якому навчатиметься їхня дитина. В Новокалинівській школі були організовані різноманітні свята до участі в яких, залучалися діти з усієї громади. Таким чином учні мали можливість самостійно ознайомитися з тим в яких умовах може відбуватися навчання. та дозвілля.

Реалізація наступного елементу алгоритму передбачала вирішення проблеми підвезення. Для Новокалинівської громади це було викликом, оскільки власним автобусом для підвезення дітей громада не забезпечена. До вирішення  проблеми підійшли креативно і взаємовигідно. Було укладено дві орендні угоди:

 • – перша – на оренду автобуса Новокалинівською міською радою у РДБ «Рідний дім», вартість оренди склала 1 грн. (додаток 7 );
 • – друга – на оренду приміщення РДБ «Рідний дім» у Новокалинівської міської ради, вартість оренди склала 1 грн.

Угоди укладаються терміном на пів року і потім продовжуються. В планах громади є закупівля власного транспортного засобу для підвезення вихованців до навчальних закладів.

Заключний етап передбачав проведення процесу оптимізації та реалізацію взятих на себе зобов’язань. В процесі реалізації заключного елементу алгоритму рішенням сесії Новокалинівської міської ради (додаток 8) було понижено ступінь  Малобілинської СЗШ І-ІІ ступенів до «загальноосвітня школа І ступеня» та реорганізовано Корналовицьку СЗШ І-ІІІ ступенів у Корналовицький навчально-виховний комплекс «середня загальноосвітня школа І-ІІ ступеня – дошкільний навчальний заклад. Згідно рішення сесії відділом освіти, молоді та спорту було видано відповідні накази (додаток 9, 10)

Обіцянки щодо вирішення проблем працевлаштування вчителів, підвезення учнів, створення для них безпечних умов навчання, надання якісних освітніх послуг були дотримані. Це підтверджується відсутністю соціальних протестів, забезпечення всіх бажаючих вчителів роботою, охоплення дошкільною освітою 26 діток. Формування нової дошкільної групи дозволило створити нові робочі місця: 1,5 ставки вихователя; 1 ставка помічника вихователя; 0,5 ставки кухаря і  0,5 ставки помічника кухаря.

Досягненні якісні та кількісні результати

 

 • Понижено ступінь Малобілинської СЗШ І-ІІ ступенів до «загальноосвітня школа І ступеня»
 • Реорганізовано Корналовицьку СЗШ І-ІІІ ступенів у Корналовицький навчально-виховний комплекс «середня загальноосвітня школа І-ІІ ступеня – дошкільний навчальний заклад
 • Забезпечено можливість отримання дошкільної освіти 26 дітям
 • Для вчителів із шкіл, що підлягали оптимізації, було запропоновано роботу в інших навчальних закладах. 5 із 10 вчителів відмовилися від запропонованої роботи, зокрема від посад вчителя математики, завуча, замісника директора з виховної роботи.
 • В результаті пониження ступеня Малобілинської СЗШ І-ІІ ступенів до «загальноосвітня школа І ступеня» знижено витрати на утримання одного вихованця з 30236,8 грн. до 3848 грн.
 • В результаті реорганізації Корналовицької СЗШ І-ІІІ ступенів у Корналовицький навчально-виховний комплекс «середня загальноосвітня школа І-ІІ ступеня – дошкільний навчальний заклад» дозволило створити нові робочі місця: 1,5 ставки вихователя; 1 ставка помічника вихователя; 0,5 ставки кухаря і 0,5 ставки помічника кухаря
 • В результаті збільшення числа вихованців в Гординянській СЗШ І-ІІ ст на 16 осіб – знижено витрати на утримання однієї дитини з 23928,4 грн. до 17647,2 грн.

Головні ризики впровадження практики

 •  Неможливість надання послуг із підвезення внаслідок відсутності власного шкільного автобусу і не продовження раніше укладеної угоди з РДБ «Рідний дім»
 • Низький рівень надання освітніх послуг вчителями із малокомплектних шкіл внаслідок втрати навиків працювати із класами з 100% наповненістю . 

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо

 Реалізація даної практики не потребувала додаткових витрат фінансових ресурсів, оскільки  взаємодія з учасниками навчального процесу під час оптимізації шкільної мережі забезпечувалася представниками ОМС, начальником відділу освіти, молоді та спорту, вчителями при організації культурних заходів за участі учнів.

Наявність презентації, публікації у ЗМІ щодо практики

Презентації, публікації у ЗМІ щодо реалізованої практики відсутні

Додатки

Додаток 1 Бюджет Освіти громади на 15-16 роки

Додаток 2 витрати на зарплату педагогів громади

Додаток 3 витрати на заробітну плату працівників шкіл

Додаток 4 Витрати на комунальні послуги

Додаток 5 Заява про гогодження на запропоновані посади

Додаток 6 Заяви про вімову від запропонованих посад

Додаток 7 Договір на оренду автобуса

Додаток 8 Рішення сесії про реорганізацію і пониження ступеня Додаток Наказ на реорганізацію Корналовицької ЗОШ Додаток Наказ про зниженя ступеня Малобілинська ЗОШ