1.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1.1 Населений пункт Нова Борова
1.2 Область

Житомирська

1.3 Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ Новоборівська селищна рада
1.4 Кількість населених пунктів

19

1.5 Кількість населення

8500

1.6 Повна назва органу управління ОТГ відповідального за впровадження практики

Виконавчий комітет Новоборівської селищної ради

1.7 Повна поштова адреса ОМС:

вул. Незалежності 11, смт. Нова Борова, Хорошівський р-н., Житомирської області, 12114

1.8 Телефон (з кодом міжміського зв’язку) +380982552931
1.9 Адреса електронної пошти ОМС matvienko.anna.nb@gmail.com
1.10 Офіційний сайт ОМС ОТГ  https://novoborivska-gromada.gov.ua/
1.11 ПІБ керівника ОМС ОТГ Рудюк Григорій Лаврентійович
1.12 ПІБ керівника відділу, відповідального за впровадження практики Семеній Руслан Іванович

ЗМІСТ

Назва практики

Створення місцевої пожежної станції

Період початку впровадження практики

2010 р. – безстроково

Короткий опис проблеми, на вирішення якої впроваджено практику

На території новоствореної громади часто виникали пожежі, ситуації які потребували допомоги рятувальників на воді (на території велике водосховище, на якому взимку часто рибачать представники всієї області). Найближча пожежно – рятувальна станція знаходилась в смт. Іршанськ, який віддалений від населених пунктів громади від 15 км. до 32 км. В наслідок такої значної віддаленості автомобілі пожежних не встигали своєчасно доїжджати на місце пожежі, що призводило до повного вигорання майна громадян.

Передумови: що сприяло запровадженню практики, спонукало до вирішення проблеми; причини створення практики

Створення МПО, стало об’єднання небайдужих громадян в ГО «Козачий патруль», які за підтримки місцевої влади придбали і відновили старий пожежний автомобіль. Під час сесії Новоборівської селищної ради, 2010р., було прийнято рішення взяти МПО на повне фінансування з місцевого бюджету.

Доцільність функціонування місцевих пожежних команд у сільській місцевості підтверджена на практиці. Так, у 2015 році в селах Житомирщини виникло 2314 пожеж. Підрозділи місцевої пожежної охорони долучалися до ліквідації 67 пожеж, однак одного такого ресурсу для таких масштабів не вистачало.

Для запровадження цієї практики взяли за основу колишню пожежну частину і координувати роботу з її відновлення  доручили козацькому полковнику «Козацького патруля» смт Нова Борова Журавському Олегу Юрійовичу, який за фахом є він професійний пожежний. Сьогодні Новоборівська «Козацька МПО» – зразковий об’єкт, а у 2010 році – напівзруйноване приміщення без вікон та дверей, яке терпляче чекало на свого господаря.

Опис практики: ініціативи, діяльність в громаді, алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

  • Проект «Співробітництво громад в організації місцевої пожежної охорони смт Нова Борова» у минулому році виборов перше місце за напрямком «Енергозбереження та енергоефективність» у щорічному конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування».

Так, у 2010 році добровільним об’єднанням громадян відкрито  місцеву пожежну станцію. В цьому ж році відновлено старий пожежний автомобіль за кошти місцевого бюджету. В 2010 р. сесією Новоборівської селищної ради прийнято рішення взяти на повне фінансування місцеву пожежну станцію. З 2010 по 2018 р. закуплено нові пожежні рукави, костюми для пожежогасіння, протигази, вогнегасники. Шляхом постійного навчання, значно підвищується рівень обізнаності пожежних. В ході співпраці придбано генератор, компресор, електропилу, для найкращого виконання пожежними своїх обов’язків. Практика вирішила питання несвоєчасного реагування рятувальниками на надзвичайні події, в наслідок чого підвищився рівень безпеки та життя громадян.

Цільовою аудиторією практики є 8500 мешканців та гості громади, 1251 дитина, 36 осіб з обмеженими фізичними можливостями , з них 9 дітей. Виконавцями практики стала Новоборівська селищна рада та ГО «Козачий патруль». Місцева пожежна охорона селища Нова Борова функціонує з 2010 року. Там працює 9 чоловік у 4 зміни. Вони повністю забезпечені пожежно-рятувальним спорядженням. У наявності підрозділу пожежний автомобіль і автомобіль швидкої медичної допомоги. Вогнеборці Новоборівської місцевої пожежної охорони обслуговують 1 селищну та 4 сільських рад.

Результати практики: які отримані якісні і кількісні показники, на що позитивно вплинула реалізація практики, чиї проблеми вирішено, які системні зміни в громаді досягнуті

Тісна співпраця МПО з селищною радою та покращення матеріального стану місцевої пожежної станції, значно скоротили час на своєчасне реагування на пожежу. В наслідок цього за статистикою в 2017 – 2018р. на 64%  підвищилась швидкість реагування та вчасного гасіння пожеж ( в 2015р. цей час складав в середньому 15 – 20 хв., в 2017 – 2018 рр. 11 – 13хв.) . В 2009 р. частка повного вигорання майна громадян складала 32%, в 2017р ця цифра зменшилась до 3%. Допомогою рятувальників охоплено усі 8500 громадян ОТГ. Для 1021 дитини громади, інструктором МПО проведено навчання з протипожежної безпеки та правил поводження на воді.

В усіх навчальних закладах громади, за безпосередньої участі представників МПО та пожежного автомобілю, проводиться День цивільного закладу. Такі заходи значно покращують рівень безпеки мешканців громади. Ця місцева пожежна команда вважається однією з кращих в Україні. Відзначимо, що новоборівський сільський голова Григорій Рудюк та начальник місцевої пожежної охорони смт Нова Борова Олег Журавський отримали від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України диплом переможця за напрямком «Співробітництво громад: практичні результати і вигоди» у конкурсі «Кращі практики місцевого самоврядування» у 2015 році.

В середньому, утримання місцевої пожежної команди для місцевого бюджету обходиться в 300 тисяч гривень на рік. І разом з тим 5 – 8 мільйонів гривень врятованого майна за рік. Для того, щоб місцева пожежна охорона могла повноцінно функціонувати, її спочатку потрібно відновити і це значно більші кошти.

Які були перешкоди у реалізації практики, складнощі, як вдалось їх подолати, що сприяло успіху

Основною складністю при створенні пожежної станції, була відсутність автомобілю для пожежогасіння, працівників та можливості фінансування МПО. В Новій Боровій до 1998р. працювала державна пожежна служба, при реорганізації закладу залишилося аварійне приміщення та непрацюючий автомобіль.

В бюджеті не було закладено коштів на утримання пожежної станції. У ході сесії депутатів Новоборівської селищної ради було вирішено надати допомогу та прийняти на утримання новостворену добровільну пожежну дружину. Успішному втіленню практики сприяла мобілізація небайдужих громадян та керівництва громади.

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо.

Бюджет практики 848 000 грн. з місцевого бюджету.

Наявність розроблених локальних документів в процесі реалізації практики: рішень органів місцевого самоврядування, програм, положень, договорів тощо