1.ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАН МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
1.1 Населений пункт Покровське
1.2 Область

Дніпропетровська

1.3 Повна назва органа місцевого самоврядування ОТГ Виконавчий комітет Покровської селищної ради
1.4 Кількість населених пунктів

31

1.5 Кількість населення

17130

1.6 Повна назва органу управління ОТГ відповідального за впровадження практики

Відділ надання соціальних послуг  Степанецької ОТГ

1.7 Повна поштова адреса ОМС:

вул. Центральна,20 смт Покровське Покровський район Дніпропетровська область, 53600

1.8 Телефон (з кодом міжміського зв’язку)

(057)7487334

(057)7482117

1.9 Адреса електронної пошти ОМС

info@pokrotg.pokr-rn.dp.gov.ua

1.10 Офіційний сайт ОМС ОТГ http://pokr.otg.dp.gov.ua 
1.11 ПІБ керівника ОМС ОТГ Спажева С.А.
1.12 ПІБ керівника відділу, відповідального за впровадження практики Кримова О.Я.

ЗМІСТ

Назва практики

Підвищення добробуту сільських родин Покровської територіальної громади  Дніпропетровської області через створення та підтримку сімейних молочних ферм

Період початку впровадження практики

15  січня  2016 року –  31 грудня   2017року

Короткий опис проблеми, на вирішення якої впроваджено практику

Підвищення  зайнятості сільського населення у власних селянських господарствах Покровської ОТГ шляхом створення 15 сімейних молочних  ферм та об’єднання навколо них 250 членів особистих селянських господарств для покращення місцевого сільськогосподарського ринку збуту молочної сировини , підвищення її конкурентоспроможності.

Передумови: що сприяло запровадженню практики, спонукало до вирішення проблеми; причини створення практики

Передумовою для вирішення даної проблеми стало те, що населення на селі займається молочним скотарством. Покровська ОТГ налічує 31 населений пункт в  домогосподарствах яких утримується 1804 корів, громадська череда є однієї з найбільших у Покровському районі. Ми спільно з односельцями  продумували підходи вирішення життєво необхідних потреб для покращення та розвитку сільської громади. Основна маса сільського населення не працевлаштована, а зайнята в особистих селянських господарствах, від яких отримує дохід на утримання власних сімей. З 2010 року на території ОТГ успішно працює сільськогосподарський обслуговуючий кооператив «Добробут  Андріївки» по заготівлі та збуту молочної продукції від членів кооперативу, який щодня збирає більше 5,0 тонн молока. Функціонує  СП «Молочарське» на базі якого постійно проходять семінари-навчання з питань сталого розвитку  молочного сектору сільського господарства, де діють дві показово-демонстраційні ферми на 200 голів ВРХ.

Опис практики: ініціативи, діяльність в громаді, алгоритм впровадження практики, застосовані методи вирішення проблеми, цільова аудиторія, виконавці, партнери

Покровська селищна рада об’єдналася з Андріївською та Олександрівською сільськими радами у 2016 році. Залучившись підтримкою, Дніпропетровської обласної дорадчої організації «Сільськогосподарська консультативна служба»  та кооперативного об’єднанням «Господар», міжнародної благодійної організації «Добробут громад», які підтримують сільські кооперативи та дрібні селянські господарства, наша громада розпочала впроваджувати  проект, який має на меті – підвищення добробуту  сільського населення через створення додаткових можливостей для сталого розвитку  молочного тваринництва в ОСГ та продуктивної зайнятості працездатного  населення шляхом  створення 15  сімейних ферм від  6 до 34 голів корів на кожній фермі, з встановленням необхідного  обладнання та устаткування.

            З-за підтримки Уряду Канади вже створено 14 сімейних ферм за різними типами будівель. Одні ферми були збудовані з «нуля», інші були реконструйовані з спеціально пристосованих приміщень. У корівнику , де утримуються  корови голштинської  породи та породи «джерсі» монокорм роздають самохідним модулем. Є кормові столи з кахельної плитки замість корит, є бокові рухливі штори замість стін, які за потреби повністю або частково відкриваються, вентиляція та освітлення. Кожна корова може відпочивати на спеціальному килимку, який вистелений соломою, котру постійно міняють. Тварини мають цілодобовий доступ до води та корму. Тварини перебувають на безприв’язному та прив’язному утриманні. На фермах запроваджено дворазове автоматичне доїння – о 6 та 18-й годині. Відбір молока на аналіз проводиться від кожної корови окремо щоденно по шести показниках – білок, жирність, щільність , антибіотик, алкогольна проба, наявність води. На всіх фермах використовуються передові технології та створюються комфортні умови для тварин, що забезпечує виробництво молока класу «Екстра» та І класу.

           В вересні 2017 року ініціативна громада на чолі з селищним головою, відчувши підтримку інвесторів  вийшла з ініціативою прийняття програми підтримки сільськогосподарського виробника . Для підтримки  і організації роботи СОКу по створенню сімейних міні-ферм прийнято відповідне рішення щодо взяття участі в обласній Програмі щодо придбання автомобіля молоковозу для потреб громади . На сьогодні сесією селищної ради  прийнята та затверджена Програма підтримки сільськогосподарського товаровиробника Покровської селищної ради на  5 років. Виділено з місцевого бюджету кошти в сумі 150,0 тис. грн. на придбання контейнерів для встановлення охолоджувачів молока біля сімейних ферм. Досвід показує, що кооперація не потрібна фермерам, які мають 500-1000 голів худоби, а  потрібна дрібним виробникам, що допомагає їм формувати більшу ціну на молочну продукцію, яку можна здати переробникові за вигідною ціною та європейською якістю. З населенням укладаються договори, які гарантують купівлю товару переробниками і стабільну ціну населенню. Основним зобов’язанням кооперативу є поставка товару на контроль його якості. На кожній сімейній фермі для вчасного охолодження застосовується танкер, в лабораторії досліджуються якісні показники. Молоко відповідає європейським показникам якості. Члени кооперативу яких налічується сьогодні 154 особи, беруть участь у тренінгах, одержують спеціальні бонуси за зданий літр молока, доплату за вищу  базисну жирність, додатково на кожен зданий літр молока член СОКу отримує комбіновані корми в зимовий період,  заготовлюються корма – силос та солома для потреб  домогосподарств за пільговими цінами і т.д.

Результати практики: які отримані якісні і кількісні показники, на що позитивно вплинула реалізація практики, чиї проблеми вирішено, які системні зміни в громаді досягнуті

У Покровській ОТГ створено і працюють 14 сімейних ферми, на кожній з яких утримується від 10 до 20 корів, заготовлюється в середньому більше 5,0 тонн молока в день. Це якісний молочний продукт, який по всіх стандартах відповідає європейським нормам. На селі розвивається порівняно нова справа на Україні – як розвиток сімейних ферм, а відповідно і збільшилась само зайнятість на 20% працездатного сільського населення, створено 7 робочих місць, укладено 154 договори на гарантовану здачу та приймання молока, 65% корів штучно запліднюються, всі члени кооперативу пройшли навчання на семінарах та тренінгах, працює перший ветлікар в Україні для надання послуг сімейним фермам. Гуртується громада, яка разом може вирішувати свої проблеми. Присутній і соціальний аспект-щороку проводяться свята кооперативної родини, діє спортивний тренажерний клуб для підтримки фізичного здоров’я та релаксації членів громади, для дітей  організовується новорічне  свято Святого Миколая.

Які були перешкоди у реалізації практики, складнощі, як вдалось їх подолати, що сприяло успіху

Перешкоди: Велика кількість дрібних селянських господарств мають обмежені можливості для первинної обробки та зберігання молочної продукції. Але проблеми були при вступі в члени СОКу, селяни вагалися думали чи не надурять їх в цій організації. Та з роками всі міфи розвіялися і люди повірили, що про них теж дбають і намагаються захисти їхні інтереси – включити вироблену селянськими господарствами  продукцію в маркетинговий ланцюг, підвищити додану вартість  продукції, а також покращити якість і безпечність харчових молочних продуктів. Через розбудову  кооперативного руху на основі сімейних ферм,в яких  утримуються більше корів можна зробити молочний бізнес прибутковим. Тим самим припинити деградацію молоді із сільських територій  в місто та вимирання сіл.

Бюджет практики, обсяги та джерела фінансування, співфінансування, внесок громади тощо.

Загальний бюджет проекту складає за 2016-2018 роки  складає 1322,0 тис.грн

За кошти СОК «Добробут Андріївки» придбано відеоспостереження, відремонтовано дах , автомобіль, закуплено та встановлено модулі для охолоджувачів – на суму 346,0 тис.грн, за кошти Уряду Канади  отримано  22 шт. охолоджувачі , утримується ветлікар, придбано ємкість для транспортування молока, обладнання для ремонту холодильних установок – на суму 536,0 тис.грн., виділено кошти з місцевого бюджету Покровської селищної ради – на суму 150,0 тис.грн., громада  спів фінансувала проект придбанням  доїльних установок на суму 90,0 тис. грн. та 200,0 тис.  будівництво та реконструкція сімейних ферм. Канадська кампанія «VALACTA», займається супроводом сімейних ферм і дбає про кількісні і якісні показники молока

Наявність публікації у ЗМІ щодо практики

——————————